Special Series

Ka Ulana Pilina

December 2023

Thursday, December 7

Kūkākūkā Nā Meia O Hawaiʻi I Ka Pilikia Hoʻohale Ma Ka ʻAhahui Hawaiʻi

November 2023

Thursday, November 23

Ke Noi Aku Nei Ke Keʻena ʻĀina Home Hawaiʻi I $6M No Ka Noiʻi ʻAna I Ka Ikehu Wela Honua

Thursday, November 9

ʻO Ka Nele ʻAna I Nā ʻAnoʻano ʻŌiwi ʻOle, Nāna I Hōʻeuʻeu I Ke Kanu Hou ʻAna I Nā Mauʻu Haole E Hoʻā Maʻalahi ʻIa

Thursday, November 2

Hōʻoia Nā Mea Nānā Moʻomeheu I Ka Hoʻomaʻemaʻe Pono ʻAna Iā Lāhainā Me Ka Hōʻihi Ma Hope O Ke Ahi

October 2023

Thursday, October 19

Hoʻolako ʻO Oprah Lāua ʻO Dwayne Johnson I $1,200 I Kēlā Me Kēia Mahina No Nā Kānaka I Koe Ma Hope O Ke Ahi Ma Maui

Thursday, October 5

Koikoi ʻO Tokuda E Poina ʻOle ʻO Maui I Ka ʻAhaʻōlelo Lāhui 

August 2023

Thursday, August 31

He Kāhea Hoʻāla ʻo Lāhainā, A Wahi A Nā Mea Kilo, Mau Nō Naʻe Ka Pāhiki Kiʻekiʻe No Ke Ahi Hou

Thursday, August 24

Hihia: ʻO Ke Kāpae ʻAna I Ka Luna Wai, ʻAʻole Ia Kū I Ke Kānāwai

Thursday, August 17

Eia Ke Kumu O Ka Uku ʻAna He Pāono O Nā Kānaka Noho ʻĀina Hoʻopulapula Ma Luna Aʻe O Nā Kānaka Noho Kalana

Thursday, August 10

Ua Hoʻololi Aku Ko Hawaiʻi DOE I Ka ʻImi Kumu ʻAna, A E Maikaʻi Ana Nō Paha Ka Hopena

Thursday, August 3

Eia Ka Haʻina: Aia ʻO Jonathan Likeke Scheuer Ma Ka Papa Luna No Ka Wai O Maui Hikina

July 2023

Thursday, July 27

Na Kekahi Paʻi Kiʻi ʻAna I Hoʻopohihihi Aku I Ka Laina E ʻOkoʻa Ai Ke Kūlana Aliʻi A Me Ka ʻOihana Kūʻai ʻĀina

Thursday, July 20

Ua Mākaukau ʻO Kamalani Academy E Pani ʻIa, Ke Hāʻawi ʻIa Nei Naʻe Kekahi Manawa Hou

Thursday, July 13

Ua Koho Aku Ke Komikina Home Hawaiʻi I Kekahi Loea Kulekele Wai No Ka Noho Mua O Ka Papa Wai No Maui Hikina

Thursday, July 6

ʻAʻole ʻIke Leʻa ʻIa Ke Kanaka E Noho Ana I Ka Noho DHHL Ma Ka Papa Luna Wai No Maui Hikina

June 2023

Thursday, June 29

Kā Naka Nathaniel: Eia Ka ʻElepani Ma Ka Lumi Hulahula: ʻʻAʻole ʻO Las Vegas Ka Mokupuni ʻAiwa!’

Thursday, June 22

Hōʻea Nā Puʻu ʻAi Niu I Kauaʻi

Thursday, June 15

Wahi A NOAA: Ua Pepehi ʻIa Nō Paha Ka ʻĪlio Kai Keiki Ma Oʻahu Nei

Thursday, June 8

Ke Hoʻihoʻi Nei Kēia Hui I Nā Iwi Kūpuna I Hawaiʻi Nei

Thursday, June 1

Nui Nā Kānaka Maoli Ma Nā Hale Paʻahao. Hiki I Ka Hoʻonaʻauao Moʻomeheu Ke Kōkua Aku

May 2023

Thursday, May 25

Hoʻohanohano Kūhelu ʻIa Ka Lā Kūʻokoʻa

Thursday, May 18

Pono Anei I Nā Moku Ke Hoʻolohi No Ke Kūhewa ʻOle ʻAna I Nā Koholā?

Thursday, May 11

Wahi A Nā Mea Kākoʻo, E Hoʻolaha ʻIa Aʻe Ana Ka ʻŌlelo Hawaiʻi E Nā ʻOkina Ma Nā Laikini Kaʻa

Thursday, May 4

Hoʻomalu ʻIa Nā Hana Lapaʻau Ma Lalo O Kēia Hui ʻInikua

April 2023

Thursday, April 27

Hōʻole Nā Kahu Waiwai O OHA I Ka Waiho ʻAna I Nā Papahana Kūkulu Nuʻuoʻa Ma Kakaʻako

Thursday, April 20

Hāpai ʻIa Nā Home Liʻiliʻi No Nā ʻĀina DHHL Ma Oʻahu Komohana

Thursday, April 13

E Mālama Ana ʻO Biden I Puʻuhonua Kai Ma Ka Pakipika

Thursday, April 6

Ke Aliʻi Hope Loa: Ka Hala ʻAna O Ke Kamāliʻi Kāne ʻo Jonah Kūhiō

March 2023

Friday, March 24

E Kāpae ʻIa Ana Paha Ka Lā Koho Pāloka Me He Lānui Mokuʻāina Lā

Thursday, March 16

Ua Pupū Ka Hoʻolālā ʻAna No Nā Papa ʻŌlelo Hawaiʻi Ma Nā Kula

Thursday, March 2

Kā Naka Nathaniel: He Kupa, He Kōlea, A I ʻOle Kekahi Mea ʻĒ Aʻe?

February 2023

Thursday, February 23

Kāpae ʻO Ikaika Anderson I Kona Noi Ponoʻī I Ke Kūlana Luna Ma DHHL

Thursday, February 16

Pono Anei Ke Keʻena Kuleana Hawaiʻi E Hoʻololi I Ke ʻAno O Ke Koho Pāloka ʻAna?

Thursday, February 9

ʻUa ʻIke ʻIa A Lohe ʻIa’: Hoʻohiki ʻO Biden I Kona Kākoʻo ʻAna I Nā Poʻe He ʻAkia, He Hawaiʻi, a He Pakipika

Thursday, February 2

Kā Ka Luna O DHHL: ʻAʻole E Wāwahi ʻIa Ana Ka Hoʻolālā Uku He $600 Miliona E Ka Manaʻo Hou

January 2023

Thursday, January 26

E Hōʻano Hou ʻIa Ana Ka Mālama ʻAna I Ko Hawaiʻi Mau Loko Iʻa Ma O Ka ʻEnehana Hou

Thursday, January 19

Noʻonoʻo ʻO DHHL I Ka Hoʻololi ʻAna I Ka Hoʻolālā Uku He $600 Miliona

Wednesday, January 11

Hiki Ke Noi ʻIa Ke Kālā Pekelala E Nā Luaahi Kanaka Maoli I Hana ʻIno ʻIa

Thursday, January 5

Hoʻāʻo Hou ‘O OHA E Hoʻonoa I Ke Kapu Kūkulu Hale Ma Kakaʻako Makai

December 2022

Thursday, December 29

Hāpai ʻO Kahele I Pila No Ka Hoʻēmi ʻAna I Ka Palena Nui Koko No Ka ʻĀina Hoʻokūʻonoʻono

Thursday, December 22

Hiki I Kekahi ʻImina I Nā Pono Lāhui Ma Kalolaina ʻĀkau Ke Hoʻololi I Ka Hoʻohale ʻAna I Nā Kānaka Maoli

Thursday, December 8

Ke Aʻo ʻIa Aku Nei Nā Mea Noiʻi Hoʻohuli Aniau E Ka ʻIke ʻŌiwi

Thursday, December 1

E Hoʻomaka Ana Kekahi Hui Kumuloaʻa ʻOle I Ke Kope ʻAna I Ka Loko Iʻa ʻO Loko Ea

November 2022

Thursday, November 17

OHA: Ua Lanakila ʻO Trask Lāua ʻO Galuteria Ma Ke Koho Pāloka No Ke Kahu Waiwai No Hawaiʻi A Me Ke Kahu Waiwai Nui 

Thursday, November 10

Ke Kali Nei Nā Hui Kumuloaʻa ʻOle I Nā Kālā He Mau Miliona Ma Loko O Nā Haʻawina Kālā I Koi ʻIa

Thursday, November 3

Ke Hoʻomohala Aku Nei Ka Interior Department I Kahi Kulekele Hou No Ke Kūkākūkā ʻAna Me Nā Kānaka Maoli

October 2022

Thursday, October 27

E Kauoha ʻIa ʻO Maui E Hoʻopio I Ka Ipu Kukui O Waho I Mea E Kiaʻi Ai I Ka Holoholona ʻĀhiu

Thursday, October 20

Hiki I Ka Hōʻano Hou ʻIa ʻAna O Ka Mahiiʻa Kuʻuna Ke Lawelawe Hou I Ka ʻAmaʻAma I Ke Pākaukau ʻAina Ahiahi

Thursday, October 13

He Moʻolelo No ʻElua Aupuni Mōʻī: Pā Ka Naʻau I Ka Hala ʻAna O Ka Mōʻīwahine ʻO Elizabeth

Thursday, October 6

Ke Kūkulu ʻIa Nei Ke Kaiāulu A Me Ka Lako Meaʻai E Kahi Kula Ma Loko O Kahi Kula Ma Hāna

September 2022

Thursday, September 29

E Koho Nā Mea Koho Pāloka Ma Maui I Ka Holo ʻAna O Ke Kalana Me He Aupuni ʻŌlelo Pālua Lā

Thursday, September 22

Hea ʻIa Kekahi Mau Kānaka Maoli Kaulana No Ka Pono O Mauna Kea

Thursday, September 15

E Nui Aʻe Ana Ka Nui Wāhine E Alakaʻi Ana I Ka Hoʻomau ʻAna I Nā Loina Hoʻokele Polenekia

Thursday, September 8

E ʻUʻuku Ana Ka Nui O Nā Kāne Kanaka Maoli E Hele Kulanui. E Nui Ana Nō Paha Ka Hopena No Kekahi Mau Hanauna Aʻe

Thursday, September 1

E Koho Nui ʻIa Ana Ka Hoʻomaʻemaʻe Koko ʻAna Ma Ka Hale, A Eia Mai Nō Ke Kumu

August 2022

Thursday, August 25

Ke Hōʻeuʻeu Nei Ke Kaiāulu No Ke Kūʻai ʻAna Mai iā Molokai Ranch. E Hoʻokō ʻIa Anei Ia Hana?

Thursday, August 11

ʻO Hawaiʻi Wale Nō Ka Mokuʻāina E Noi ʻOle Ana I Ke Kālā Pekelala E Hoʻoneʻe Aku I Nā Kamaʻāina I Uka O Ka Wai Hālana

Thursday, August 4

Mai Ke Aka Mai: ʻŌʻili ʻOkoʻa Kahi Hui Waiwai Hoʻopuka ʻOle I Ka Maka Lehulehu

July 2022

Thursday, July 28

Ka Hoʻonaʻauao: ʻŌlelo Nā Moho Kiaʻāina, He Pono Ke Kālā No Ka Hoʻoponopono ʻAna I Ko Hawaiʻi Mau Kula

Thursday, July 21

Ke Hoʻōla Hou ʻIa Nei Nā Loko Iʻa I Loko Nō O Ka Piʻi ʻIlikai A Me Nā Lāhulu Haole

Thursday, July 14

ʻŌlelo Hoʻopaʻi ʻIa Ke Kenekoa Mokuʻāina ʻO English Me ʻEkolu Mau Makahiki Ma Ka Hale Paʻahao Pekelala

Thursday, July 7

Ke Hoʻopili Nei Kēia Papa ʻŌlelo Hawaiʻi I Nā Haumāna Mai ʻAmelika A I Aotearoa

June 2022

Thursday, June 30

Hoʻopili Kekahi Alahele Kapakai I Kēia Mau Mea Maʻi I Ka Hoʻomaʻemaʻe Koko ʻIa ʻAna. Hiki I Ka Hoʻohuli Aniau Ke Hoʻopilikia I Kēlā

Thursday, June 23

He Helu Nui Ko Nā Kānaka Maoli I Ka Loaʻa Mimikō. ʻO Ke Koi Maila Nō Ia I Ka Hoʻomaʻemaʻe Koko. 

Thursday, June 16

Hoa Kūkā: E Hala Ana Nō Paha ʻElua Makahiki No Ka Hoʻoponopono ʻAna I Ka ʻŌnaepuni Hāpaʻupaʻu Ma Kapūkakī

Thursday, June 9

Lilo ʻO Hawaiʻi I Home Kaianoho No Nā Manu Kai Ma O Ka Nalowale ʻAna O Nā Mokupuni Mamao

Thursday, June 2

Kuhi Kahi Hōʻike I Ka Hana ʻIno ʻIa ʻAna O Nā Haumāna Ma Nā Kula Hānai Hawaiʻi

May 2022

Thursday, May 26

Hoʻopiʻi Kahi Hui Mālama ʻĀina I Ke Aupuni Pekelala E Kiaʻi Pono ʻIa Ai Nā Manō ʻAne Halapohe

Thursday, May 19

Makemake Ke Kula ‘O Kamehameha E Kūkulu I Hōkele Hiwahiwa E Hōʻihi Moʻomeheu Ma Ka Moku O Keawe

Thursday, May 12

ʻO Nā Mea A Ka Limu E Hōʻike Aku Ai E Pili Ana I Ko Kākou ʻĀina Ma Hawaiʻi

Thursday, May 5

Hoʻoulu Ka Pani Alahele Ma Ke Awāwa O Waipiʻo I Ka Huliāmahi O Ke Kaiāulu No Ka Paipai Kānāwai

April 2022

Thursday, April 21

Nīele ʻIa Kā Kai Kahele ʻOihana Ma Hawaiian Airlines

Thursday, April 14

Hāpai Ko Hawaiʻi Mau Mea Kau Kānāwai I Ka Hoʻonui Kea ʻAna I Ko OHA Loaʻa Kālā Mai Nā ʻĀina Kalaunu

Thursday, April 7

Hoʻonui ʻIa Ke Koi Loli Inoa ʻAna I Ko Kauaʻi Pāpū Lukia I Ka Hoʻopiʻi Kūhelu ʻIa ʻAna O Kahi Keʻena Huna

March 2022

Thursday, March 31

E Aho Ka Hoʻonaʻauao Hawaiʻi No Ko Hawaiʻi Mau Keiki

Thursday, March 17

He Nui ʻIno Ka Make ʻAna O Nā Paʻahao Ma Hawaiʻi Ma Kēia Mau Makahiki He 10. ʻAʻole Hiki I Ka Mokuʻāina Ke Haʻi Aku I Ke Kumu

Thursday, March 10

I Maikaʻi Ka Lepo, I Maikaʻi Ka Meaʻai Ma Hawaiʻi. Penei E Hoʻokō ʻIa Ai Kēlā

February 2022

Thursday, February 24

Ke Nānā Pono ʻIa Nei Nā Makana Kālā Paipai Kālaiʻāina Ma Muli O Ka Hana ʻApakeʻe Ma Ko Hawaiʻi ʻAhaʻōlelo

Thursday, February 17

Hōʻike Ka Hoʻohaumia Wai a Ka Pūʻali Kaua Moana I Nā Pilikia O Ka ʻŌnaehana Kuhi Pilikia

Thursday, February 3

He Hoʻolālā Ko Ka ʻAha Lunamakaʻāinana E Hoʻohiki I $600 Miliona I Nā ʻĀina Hoʻokūʻonoʻono Hawaiʻi

January 2022

Thursday, January 27

Loi Hou ʻIa Ke Kumukūʻai Pipiʻi No Kahi Lāʻau Hoʻopakele Ola No Nā Mimikō

Thursday, January 20

Ke Hoʻāʻo Nei Kahi Kaiāulu E Hoʻopakele I Nā Iwi Kupuna I Hūnākele ʻIa E ʻOle Ka ʻAʻaiawā ʻIa E Ke Kai

Thursday, January 13

Penei E Pilikia Ai Ka ʻŌnaehana Wāwahie Ma Kapūkakī I Ko O‘ahu Wai Inu No Nā Kekeke He Nui

December 2021

Thursday, December 30

He Koʻikoʻi Nō Ka Lāʻau Koʻokoʻo No Ko Hawaiʻi Mau Keiki

Thursday, December 16

Kūpilikiʻi Nā Kānaka Maoli I Ke Kaumaha Noʻonoʻo O Ka Hū Delta

Thursday, December 9

Ko Lee Cataluna: Hōʻike Nā Hālāwai Pūnaewele I Nā Loina ʻŌiwi

Thursday, December 2

Ke Kani Koʻele Nei Ka Uaki Ma Ko Ka Hawaiʻi Kali ʻAna I Ka Hoʻohuli Hoʻoili ʻĀina Kūʻonoʻono

November 2021

Thursday, November 18

E Hoʻoweliweli Ana Ka Hoʻohuli Aniau I Ka Hoʻomāhuahua ʻAna I Nā Pilikia Olakino Ma Hawaiʻi

Thursday, November 11

Na Trisha Kehaulani Watson: E Aho Kākou E Hoʻololi I Kā Kākou ʻAno E Pili Aku Ai Me Ka ʻĀina

Thursday, November 4

He Mau Hakahaka ʻOihana He Nui Ko OHA Ma Kona Hoʻonohonoho Hou ʻAna I Kū Pilikia

October 2021

Thursday, October 28

Ka Hoʻopakele ʻAna I Ko Hawaiʻi ʻOihana Mahi Maiʻa ‘He Hoʻokahi Maiʻa’ O Ka Manawa Pākahi

Thursday, October 21

Wahi A Nā Mākua, ʻAʻole Lawa Kā DOE Mālama ʻAna I Polokalamu Pūnaewele No Nā Kula Kaiapuni

Thursday, October 14

Denby Fawcett: Ua Kuhi Pololei ʻO ‘The White Lotus’ I Nā Mea Like ʻOle E Pili Ana Iā Hawaiʻi — A He ʻOkoʻa Hou Nō Ia

Thursday, October 7

Penei Ka Hoʻolilo ʻIa ʻAna E Kekahi Mau ʻAhahui Hawaiʻi Maoli Nā Pūʻulu Kālā Pekelala He $38 Miliona Ka Heluna Nui

September 2021

Thursday, September 30

He Hoʻohiki I Hoʻokō ʻOle ʻIa? ʻO Ko Ka Hawaiʻi Hukihuki ʻAna Me Bank Of America

Thursday, September 23

Ua Pohihihi Ko OHA Moʻohelu Kālā I Kekahi Hulihia E Hiki Mai Ana  

Thursday, September 16

Hāpai ʻIa E Nā Alakaʻi Lāhui Hawaiʻi Ka Lāʻau Koʻokoʻo He Ala E ‘Maluhia Ai Kākou No Kēia Mua Aʻe’

Thursday, September 9

E Hana Nui Ana Kēia Mau Kupa Noho Kapa Komohana E Hoʻomaʻemaʻe I Ko Oʻahu Mau Pāka Kahakai

Thursday, September 2

Kūlanalana Ka ʻAelike E Pau Ai Ka Hukihuki: Makemake ʻIa Ko Oʻahu Awāwa ʻO Mākua E Ka Pūʻali Koa A Me Ka Lāhui Hawaiʻi Ponoʻī

August 2021

Thursday, August 26

Ua Lilo Kekahi Polokalamu ʻIke Hawaiʻi I Mea Pūnaewele A Hū Aʻe Kona Kaulana Ma ʻAmelika

Thursday, August 19

Penei He ‘Kūlana Kohu Loa’ I Hōlapu Koke Loa Aku Ai ʻO Ka Maʻi Covid Ma Nā Kaha Komohana

Thursday, August 12

ʻO Nā Kealoha, Nā Pāʻina Kōkeina, A Me Ke Oxycodone

Thursday, August 5

Schatz: Pono E Hoʻōki Ka ʻAhaʻōlelo Lāhui I Ka ‘Hoʻokuli ʻAna I Nā Hemahema O Nā Poʻe ʻŌiwi’

July 2021

Thursday, July 29

Ka Hoʻohana ʻIa ʻAna O Kekahi Lāʻau Haole E Kekahi Kāne Ma Hawaiʻi No Ka Hānai ʻAna Aku I Kona Kaiāulu

Friday, July 23

Ke ʻAno E Hoʻohoka Kūloko ʻIa Nei Ke Kūlia ʻAna E Kūkulu ʻIa He Mau Kōkua A Hale Noho No Ka Poʻe Nele I Ka Hale ʻOle

Thursday, July 15

Ua Hala Loa Ke Kumu A Me Ka Mea Hoʻouluulu ʻO Haunani-Kay Trask

Thursday, July 8

Hiki I Ka Hoʻolilo ʻĀina ma Honouliuli Ke Waele I Wahi No 400 Home Hoʻokūʻonoʻono Hawaiʻi

Thursday, July 1

Ke Kūkulu ʻAna I Moʻohaʻawina I Kahi Papa A I Kahi Papa

June 2021

Sunday, June 27

Trisha Kehaulani Watson: ʻO Ka Wā Kākoʻo Kaiāulu Kēia, Pēlā Lākou E Kākoʻo Ai Iā Lākou Iho

Thursday, June 24

E Lilo Koke Ana Nō Anei Ke Kaʻa Wahie O Hawaiʻi Nei He Mea Kū I Ka Wā Kahiko?

Thursday, June 17

Nā Hihia E Pohihihi Ai Ka Haʻaheo O Ke Kanaka Maoli Nāna E Komo I Ka Pūʻali Koa

Thursday, June 10

Ua Hōʻemi Ka Maʻi Ahulau I Ka Nui O Nā Hōʻike Kēpau ʻAna I Nā Keiki

Thursday, June 3

Makemake Anei ʻOe E Emi Mai Ko Hawaiʻi Kaukaʻi ʻAna I Ka ʻAi Hoʻopae ʻIa? E Hoʻololi I Kāu Papaʻai

May 2021

Thursday, May 27

Nui A Kapakahi Ka Nele O Nā Poʻe Pākīpika, Me Nā Hawaiʻi Hoʻi Kekahi, I Ka Loaʻa ʻOle O Ka Lāʻau Koʻokoʻo

Thursday, May 20

Hoʻoulu Manaʻolana ʻO Biden No Ka Hawaiʻi E ʻImi Ana I Aupuni Pekelala

Thursday, May 13

Ko Hawaiʻi ʻUhaʻuha ʻAna I Kona Hoʻomalu ʻAi ʻAna — A Me Ka Mea E Loaʻa Hou Mai Ai

Thursday, May 6

Kūmākena Nā Poʻe Hoʻokele Moku I Ka Hala Hoʻokāhāhā O Kekahi O Nā Loea Hoʻokele

April 2021

Thursday, April 29

Nā Kahu Manō: He ʻOhana Hawaiʻi E Hoʻi I Ko Lākou Hoʻoilina Ponoʻī

ʻŌlelo Nā Kamaʻāina No Oʻahu Komohana I Ke Kuhihewa A Ka Nūhou I Ko Lākou Kaiāpuni. Makemake Mākou E Hoʻololi I Kēlā

Ma Muli O Ka Hui Lawe Hana I Noi ʻIa, Ua Kupu ʻĒ Mai He Mau Pilikia

Denby Fawcett: Ka Hala ʻAna i kekahi Mea ʻIke Loa Aloha Nui ʻIa

Ua Lawa Koʻu Hawaiʻi ʻAna?

Brian Schatz: ʻO Ka ‘ʻIke Kuʻuna’, He Pono Ke Komo I Nā Kulekele Aniau O ʻAmelikahuipūʻia

Civil Beat Is Now Translating Some Stories Into Hawaiian

Ke Unuhi Aku Nei ʻO Civil Beat I Mau Moʻolelo Ma Ka ʻŌlelo Hawaiʻi

Kūkākūkā Nā Meia O Hawaiʻi I Ka Pilikia Hoʻohale Ma Ka ʻAhahui Hawaiʻi Kevin Fujii/Civil Beat/2023

Kūkākūkā Nā Meia O Hawaiʻi I Ka Pilikia Hoʻohale Ma Ka ʻAhahui Hawaiʻi

Wahi a Meia Richard Bissen, ke ʻimi nei ko Maui i nā hana e lilo ai nā hale hoʻokipa malihini no ka wā pōkole i mau wahi noho loa no nā kamaʻāina i hoʻoneʻe ʻia. 

Ke Noi Aku Nei Ke Keʻena ʻĀina Home Hawaiʻi I $6M No Ka Noiʻi ʻAna I Ka Ikehu Wela Honua Kevin Fujii/Civil Beat/2023

Ke Noi Aku Nei Ke Keʻena ʻĀina Home Hawaiʻi I $6M No Ka Noiʻi ʻAna I Ka Ikehu Wela Honua

Wahi a ka noiʻi, ʻekolu māhele ʻāina o DHHL i kūpono i ka hana ikehu wela honua. 

ʻO Ka Nele ʻAna I Nā ʻAnoʻano ʻŌiwi ʻOle, Nāna I Hōʻeuʻeu I Ke Kanu Hou ʻAna I Nā Mauʻu Haole E Hoʻā Maʻalahi ʻIa Nathan Eagle/Civil Beat/2023

ʻO Ka Nele ʻAna I Nā ʻAnoʻano ʻŌiwi ʻOle, Nāna I Hōʻeuʻeu I Ke Kanu Hou ʻAna I Nā Mauʻu Haole E Hoʻā Maʻalahi ʻIa

Hoʻopūʻiwa kēia papahana i nā luna i koho pāloka ʻia a me nā hui mālama ʻāina nāna e hoʻoponopono ʻē aku ana i ka pilikia ʻanoʻano ʻōiwi. 

Hōʻoia Nā Mea Nānā Moʻomeheu I Ka Hoʻomaʻemaʻe Pono ʻAna Iā Lāhainā Me Ka Hōʻihi Ma Hope O Ke Ahi Paula Dobbyn/Civil Beat/2023

Hōʻoia Nā Mea Nānā Moʻomeheu I Ka Hoʻomaʻemaʻe Pono ʻAna Iā Lāhainā Me Ka Hōʻihi Ma Hope O Ke Ahi

Ke kaukaʻi nei nā keʻena pekelala i nā kamaʻāina no Maui Komohana no ke kuhi ʻana i nā koehana moʻomeheu ma ke koena o ko ʻAukake ahi hoʻoweliweli. 

Koikoi ʻO Tokuda E Poina ʻOle ʻO Maui I Ka ʻAhaʻōlelo Lāhui  C-SPAN

Koikoi ʻO Tokuda E Poina ʻOle ʻO Maui I Ka ʻAhaʻōlelo Lāhui 

Makemake ko Hawaiʻi hui ʻelele ʻahaʻōlelo lāhui e kālele i nā ahi ʻāhiu ma ka lā 8 o ʻAukake i mea e mau ai nā kumu waiwai pekelala ma kēia mokuʻāina nei. 

He Kāhea Hoʻāla ʻo Lāhainā, A Wahi A Nā Mea Kilo, Mau Nō Naʻe Ka Pāhiki Kiʻekiʻe No Ke Ahi Hou David Croxford/Civil Beat/2023

He Kāhea Hoʻāla ʻo Lāhainā, A Wahi A Nā Mea Kilo, Mau Nō Naʻe Ka Pāhiki Kiʻekiʻe No Ke Ahi Hou

ʻO ka ʻonipaʻa i kākoʻo ʻia e nā kānāwai kūkulu hale ʻoʻoleʻa, hiki i kēia mua mea ke hoʻēmi aku i ka nui o ka pohō ahi. 

Hihia: ʻO Ke Kāpae ʻAna I Ka Luna Wai, ʻAʻole Ia Kū I Ke Kānāwai Zeke Kalua/County of Maui/2023

Hihia: ʻO Ke Kāpae ʻAna I Ka Luna Wai, ʻAʻole Ia Kū I Ke Kānāwai

Ke koi aku nei ʻelua mau kamaʻāina no Maui i ka hale hoʻokoloko e hoʻihoʻi aku i ke kūlana ʻoihana ma luna o kekahi luna wai o ka mokuʻāina. 

Eia Ke Kumu O Ka Uku ʻAna He Pāono O Nā Kānaka Noho ʻĀina Hoʻopulapula Ma Luna Aʻe O Nā Kānaka Noho Kalana Kevin Fujii/Civil Beat/2023

Eia Ke Kumu O Ka Uku ʻAna He Pāono O Nā Kānaka Noho ʻĀina Hoʻopulapula Ma Luna Aʻe O Nā Kānaka Noho Kalana

Makemake ʻo DHHL e hoʻohana aku i kekahi māhele o ke kālā he $600 miliona i hoʻokaʻawale ʻia no nā ʻāina hoʻopulapula no ka hōʻoi ʻana aʻe i ka ʻōnaepuni, e laʻa ke kiʻi wai ʻana.